štvrtok 29. augusta 2013

Cyklistický PiknikkMaťa Sisku sme už predstavili na TEDx Kežmarok. Jeho aktivizmus nás očaril natoľko, že sme sa rozhodli zveriť mu celý nedeľný piknikk. 


Pre tých, ktorí ho stále nepoznáte:
Maťove koníčky sa stali aj jeho obživou. Pod Tatrami vyrába africké bubny. Bubon je v názve aj jeho baru- DRUM CAFE v Spišskej Belej, kde sa snaží predstavovať alternatívnu kultúru. Rozbieha projekt Podtatranských cyklotrás, ktorý ponúkne cyklistom viac ako 700 km cyklistických trás pod Tatrami, po ktorých sa môžu vydať za kondíciou, zdravím, či len tak pre potešenie. Je obdivuhodné, čo dokáže jeden odhodlaný človek- tam, kde si iní poviedia: "to sa nedá", Maťa nezastaví ani predsudok o úradníckej neochote. A preto vďaka nemu môžete z dvoch ekologických kolies sledovať takéto neuveriteľné výhľady.

Maťo je aj autorom bikeparku v Bachledovej doline a iných budovaných tratí. Okrem toho je ešte aj speleológ, skialpinista, vysokohorský turista a cestovateľ. 
Čiže ukážkový Tatranec s ukážkovými aktivitami, ktoré možno pestovať v tatranskej prírode.

Myslí si, tak ako aj my, že aktivita ľudí u nás nie je dostačujúca a ľudia ťažko hľadajú odhodlanie začať sa živiť tým, čo ich baví a majú malú vieru vo svoje ideály a schopnosti. Inšpirujte sa ním a za svoj život sa pokúste zrealizovať aspoň jeden svoj sen, tak ako sa my zubami nechtami nevzdáme myšlienky, že z Kežmarku raz bude kultúrne centrum!

A teraz k veci, čo Maťo pre vás na nedeľu pripravil.Trasa má cca 39 km, výlet určený pre horské bicykle.

ŠTART: 11:00 Kežmarok/Piknikk pred kinom - rybník Zlatná - Krížová Ves - Spišská Belá - rybník -  Šarpanec - Malý Slavkov - Kežmarok.
na mape to vyzerá takto, sledujte zvýraznený okruh.Nemusíte sa báť, keď nevlastníte bicykel, alebo si myslíte, že to fyzicky nedáte. Trasa bude jednoduchá, náročnejšia len na začiatku (kopce) a Maťo vie zabezpečiť bicykle pre tých, ktorí ich nebudú mať. 
Tí, ktorí majú záujem o zapožičanie bicykla, volajte Maťovi na číslo 0903775989.
Tešíme sa! do zbicyklovania!

Rezervujte si sobotu v Osturni!

Milí piknikkáči!  Ak sa chcete zúčastniť sobotňajšieho zájazdu do Osturne, píšte a volajte nám čo najskôr! V piatok o 15:00 uzatvoríme rezervácie na sobotňajší výlet do Osturne. Počet miest v autobuse je obmedzený, tak ak sa chcete pohodlne dopraviť do Zamaguria s nami autobusom so zábavným komentárom, ozvite sa čím skôr.
Cena zájazdu je 6,50 EUR, zraz je o 9:00 pred novým futbalovým štadiónom.
Čo tento zájazd zahŕňa, si prečítate nižšie.

Kontaktné údaje na organizátora zájazdu Pavla Kulangu:

tel: +421/904/890 298, e-mail: info@coollangaa.sk, web: coollangaa.skA tu zopár argumentov, prečo to nemôžete zmeškať.
Ak prídete do Kežmarku už v piatok, stihnete dve zaujímavé akcie – čítanie a diskusiu Sama Marca a Beneho. Ako ich poznáme, nuda to iste nebude. Po ich predstavení premiérovo premietneme prvý film kežmarského rodáka Dalibora Krupku o paraglajdingu.

A čo vás čaká v sobotu:
Prevedieme vás Zamagurím, neprebádanou podtatranskou oblasťou, kde nájdete všetko, čo potrebujete k dokonalému slovenskému oddychu a zábave, pretože zhodou okolností sa tam budú konať Dni Osturne.
Cestou tam vás zavedieme do Veľkej Frankovej na nákup čerstvých syrových výrobkov z miestneho družstva. V Osturni začneme ale riadne stromácky, prechádzkou lesom k malému jazierku pri Osturni. Počuli sme, že huby nerastú, ale zato čučoriedky, černice a rôzne liečivé bylinky áno. Pri jazierku si zároveň oddýchneme a vybalíme piknikkové koše plné syrových dobrôt. Adrenalínový bonus v podobe možnosti stretnutia sa s miestnym mackom je zaručený.
Medzitým bude obec Osturňa sláviť klasicky folklórne- svätou liturgiou, vystúpeniami rôznych folklórnych zoskupení zo Zamaguria a Poľska. My sa vrátime do Osturne okolo 13:30 a z programu zrejme stihneme Akordeónové kvarteto zo Spišských Hanušoviec a dobrovoľný hasičský zbor, s ktorým si budete môcť zasúťažiť alebo zdiaľky s klobáskou na podnose a pivkom v ruke sledovať ich predstavenie. Necháme vám voľný výbeh a môžete si sami nájsť autentiku, ktorá vás zaujíma. A čo by to bol za deň, keby sme neskončili v krčme. Opäť s adrenalínovou príchuťou, lebo dobyť goralskú krčmu, to nie je pre bábovky, najmä počas slávností obce. 
Odchod z Osturne bude o 17:00. A potom hor sa naspäť na kultúru, v Kežmarku vás bude čakať Kristína Baluchová, ktorá čosi prečíta z dvoch svojich doteraz vydaných kníh, predstaví svoje OZ Pluto a porozpráva o charite. Po Kristíne príde popradský rodák Tomáš Džadoň predstaviť svoj skvelý projekt Pamätník ľudovej kultúry – niečo ako typická drevenica v Osturni, ibaže ju Tomáš postaví na košický panelák.
Vizuálne vnemy vedia najlepšie presvedčiť, preto na záver zopár fotografií z Osturne:Piknikkový štvrtok

Včera sme museli zrušiť šachové popoludnie kvôli počasiu. No ozajstná smršť prišla na námestie o 19:00. 


Pišta Chrappa v komornom okruhu predstavil svoju knihu o slovenskom misionárovi Nižňanskom, porozdával všetky knihy, ktoré doniesol a svoje predstavenie ukončil odľahčeným čítaním jeho detských knižiek o havinkových hovienkach a iných ponaučeniach. Pišta si svojou úprimnou povahou a pestrou osobnosťou musí získať každého. Možno ho raz v Kežmarku privítame aj ako hudobníka.

Ako najlepšie osláviť výročie SNP? Rum a vodku vám ponúkne Peter Čižmár z divadla Kontra. Divadelný piknikk je v našom programe dnes vo štvrtok 29. augusta o 16.00 h. Do našej improvizovanej „arény“ pri kine sme pozvali Petra Čižmára z divadla Kontra v Spišskej Novej Vsi, ktorý nám zahrá vynikajúcu hru Conora McPhersona Rum a vodka v réžii Klaudyny Rozhin. Režisérka a predstaviteľ hlavnej a jedinej postavy hry získali v roku 2007 ocenenie objav roka v rámci divadelných cien kritikov a teoretikov Dosky a stali sa aj prekvapením Novej drámy 2007.


Rozhovor s Petrom Čižmárom v Podtatranských novinách tu

Pozvanie stráviť víkend preplnený pochybným sexom a alkoholom v spoločnosti mladého muža, s ktorým to ide dolu kopcom. Má 24 rokov, je ženatý s dievčaťom, ktoré s ním otehotnelo po jednej párty, má dve malé dcérky, dospel príliš rýchlo a má v úmysle dohnať stratený čas. Rum a vodka, mix, ktorý vraj aj „mŕtveho postaví na nohy“, je dlhý víkend jedného mladého človeka na ceste do zatratenia. Ukazuje Everymana, ktorý prežíva neočakávaný a fatálny úpadok do nemilosti, hľadá splnenie, ktoré ho vedie od baru k baru a nakoniec do náručia ženy, o ktorej verí, že „uzdraví jeho život“. Rum a vodka má všetky prísady, ktoré McPhersona preslávili. Silné charaktery, ich jazyk môže byť hnusný, ale ich humor a náhle záblesky ľudskosti vás dojmú k slzám. McPherson má silu vidieť do sŕdc a žalúdkov skutočných mužov, nie stereotypov, ktoré často vidíme na televíznej obrazovke alebo filmovom plátne.„Nepriveď na to svoju mamu. Príď s niekým, kto za normálnych okolností do divadla nechodí!“ (Conor McPherson)


Divadlo Kontra

Divadelná skupina, ktorú v januári 2007 založili dvaja mladí talentovaní herci zo spišského regiónu Peter Čižmár a Miki Macala a v Anglicku žijúca poľská režisérka Klaudyna Rozhin. Prvou produkciou bola slovenská premiéra viacnásobne oceneného írskeho hitu Howie a Rookie od Marka O'Roweho, ktorá sa stretla s fantastickým prijatím u divákov i kritiky. V tlači získala výborné recenzie, na Slovensku aj vo Veľkej Británii. Na pozvanie Demarco European Arts Foundation bola prezentovaná na festivale Edinburgh Fringe 2007, okrem toho aj v Bristole, Prahe, Varšave a Lubline. Inscenácia získala na festivale Nová dráma 2007 v Bratislave cenu Prekvapenie Novej Drámy a tiež prestížnu cenu kritikov Dosky 2007 – Objav sezóny 2006/2007. 

Divadlo bude síce zjemnené, no nie je vhodné pre deti.Filmový piknikk prinesie to najlepšie z animovanej tvorbyDnešný piknikový večer bude patriť opäť premietaniu. O 20.00 h si príďte pozrieť výber z toho najlepšieho, čo sa objavilo na tohtoročnom prestížnom festivale animovaných filmov Fest Anča, ktorý sa koncom júna už šiesty raz konal v Žiline.Best Of Fest Anča

(47 min, úvod + predely + filmy)Víťazný výber šiesteho ročníka medzinárodného festivalu animácie Fest Anča je platformou prinášajúcou na Slovensku kvalitnú animáciu pre dospelých všade tam, kde je o ňu záujem. Naša projekcia pozostáva z tých najlepších filmov aktuálneho ročníka. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila tento rok ocenenia v štyroch kategóriách. Uvidíte teda to najlepšie z krátkej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti. Vo výbere sa taktiež nachádzajú aj snímky ocenené špeciálnym uznaním, teda tie, ktoré iba o vlas unikli cenám vo svojich kategóriách. Nasledujúcich deväť filmov zastupuje ďalšie desiatky porovnateľne kvalitných diel, naša selekcia prešla výberom z vyše 950 prihlásených filmov zo 60. krajín sveta. Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa odohráva každé leto v Žiline, vo výnimočnom kultúrnom priestore Stanice Záriečie a jej okolí. Ponúka štyri dni nabitého programu – projekcií, workshopov, prednášok, výstav, koncertov a iných sprievodných podujatí.Viac o jednotlivých filmoch:
Dokelu (Damned)

Richard Phelan

Veľká Británia

2011, 9’15”

Príliš cieľavedomý bobor precení svoje možnosti, keď sa mu naskytne šanca splniť si najväčší sen. Niektoré sny sú príliš veľké na to, aby sa uskutočnili.
Daj mi šancu (Giving Me A Chance)

Gina Thorstensen, Nacho Rodríguez

Dánsko

2012, 3’30”

Surrealistická cesta milostným vzťahom je úvahou o túžbe, idealizovaní a frustrácii.
Turniket (Tourniquet)

Jordan Bruner

USA

2013, 4’06”

Líška utečie do mesta za svojím snom. Keď tam dorazí, zistí, že animované mesto obývajú antropomorfné bytosti. Sú symbolom spoločnosti, ktorej fungovanie je založené na uspokojovaní základných ľudských pudov a potreby prežiť.
Zbohom, Macadam (Bye Bye Macadam)

Dimitri Stankowicz

Francúzsko

2012, 3’54”

Šamanský rituál na oslavu hviezdneho cyklu od zrodenia po smrť. Svetlo bliká do rytmu, až kým ho nepohltí čierna diera.
Zapoj a hraj (Plug & Play)

Michael Frei

Švajčiarsko

2012, 6’00”

Ukazováky ovládajú postavičky so zástrčkami namiesto hláv a zapájajú ich. Okrem toho sa však ukazováky rady len tak ukazujú. Bude to láska?
Double Fikret

Haiyang Wang

Čína

2012, 3‘27“

Surrealistické asociácie a transformácie bez príbehu. Autor veľmi šikovne pracuje s farbami, kriedami zručne kreslí na listy šmirgľového papiera o veľkosti 1 metra štvorcového a šetrí pritom materiál i životné prostredie.
Zajacovo (Rabbitland)

Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.

Srbsko

2013, 7‘00“

Zajace bez mozgu žijú v Zajacove, dokonalej krajine, ktorá si za príklad usporiadania vzala vojnové zóny, getá a slumy. Zajace sú šťastné bez ohľadu na to, čo sa s nimi deje. Trávia celé dni tým, že hlasujú v slobodných a demokratických voľbách.
Nenápadná slza (Una Furtiva Lagrima/A Furtive Tear)

Carlo Vogele

Francúzsko

2013, 3‘08“

Ryba si na svojej poslednej ceste z rybieho trhu na panvicu spieva rekviem.
Pandy (Pandas)

Matúš Vizár

Slovensko

2013, 12’00”

Uhnietli ho milióny generácií a nechali ho napospas sebe samému v bambusovom lese. Tam ho našli a ujali sa ho príliš aktívne primáty. Príbeh živočíšneho druhu, ktorému každý kafre do života.