piatok 23. augusta 2013

Rezidenčný pobyt architektov, Kaštieľ Strážky. Misia: PiknikkJedným z našich cieľov je vytvoriť zázemie pre nový typ rezidencií- pobytov pre kreatívnych ľudí, ktorí môžu zlepšiť naše okolie. Plánované rezidencie budú zamerané na projekty verejného priestoru, cestovný ruch či vizuálnu komunikáciu miestnych kultúrnych inštitúcií. Chceme pomôcť kultúre v malých mestách držať krok so súčasnými trendmi v komunikácii a tým ju dostať k širšej skupine ľudí a rozvinúť cestovný ruch. Veríme, že náš región má čo ponúknuť. Verí v to aj Slovenská národná galéria a my jej týmto ďakujeme za podporu pri našej prvej realizovanej rezidencii v Kaštieli Strážky s názvom Piknikk.

naľavo skica Studia ONAONA a napravo skica MIMO architekti

V krásnom podtatranskom kaštieli sa na pá dní zišli MIMO architektiONAONA Studio, aby vytvorili návrh oddychovej zóny Piknikk v Kežmarku. Zadanie bolo vytvoriť v mestskom priestore zónu, ktorá by lákala ľudí pozastaviť sa a oddýchnuť si. Návrh mal zároveň rátať s kultúrnymi akciami, ktoré budú hlavnou výplňou priestoru.
Na rezidencii vznikli dva návrhy, oba veľmi pôsobivé, no vzhľadom na viacero kritérií sme sa rozhodli zrealizovať projekt ONAONA (Peter Hudač a Pavlína Kolcunová). 


Oddychová zóna je vyskladaná z plastových prepraviek.  Je výsledkom úvahy, ako čo najjednoduchšie a najlacnejšie zhotoviť exteriérovú konštrukciu, ktorá je variabilná a zároveň trochu netradičná.
Možnosti zhotovenia sa odvíjajú od toho, koľko existuje veľkostí a typov prepraviek. Za ideálnych podmienok môže byt konštrukcia tvorená jedným typom prepraviek, ale umožňuje aj využitie rôznych typov a veľkostí. Pevné a vyššie prepravky môžu slúžiť na sedenie (keď sa otočia hore dnom), zatiaľ čo z menších  je možné vyskladať  policovú stenu, alebo použiť ako kvetináče.

Na uskutočnenie je potrebných približne 250 ks prepraviek, ktoré budú spájané plastovými sťahovacími páskami ( aké sa používajú napríklad na združenie káblov). Aby sa na prepravkách pohodlne sedelo, je možné vybaviť hľadisko mäkkými textilnými poduškami.
Zóna pozostáva z niekoľkých častí určených na rôzne aktivity, ale svojou univerzálnosťou nijak nebraní  aj inému využitiu. Hlavnú časť konštrukcie predstavuje mierne vyvýšené hľadisko, ktoré poskytuje 30 – 40 miest na sedenie. Zadnú časť hľadiska tvorí stena na odkladanie kníh a zároveň na druhej strane ako odkladací priestor, za predajno – prezentačným  pultom. Okrem hlavnej konštrukcie uvažujeme podľa možností vytvoriť jeden, alebo viac menších ostrovčekov, kde by v jednej časti prepravky slúžili ako kvetináče, v inej časti by prebiehali spoločenské hry a podobné aktivity. Od pondelka nás uvidíte tento projekt stavať. Tešíme sa na výsledok!