utorok 27. augusta 2013

Piknikkový utorok, alebo ZAČÍNAME!

Tak a je to tu, po nočnej stavebnej šichte prišiel deň otvorenia Piknikku. Zóna je pripravená, už sa veľmi tešíme na prvé spoločné piknikkovanie o 16:00 pred kinom. 




Hneď v prvý deň máme pre vás skutočne pestrý program, na svoje si prídu priaznivci hudby, literatúry a filmu. Ale pekne poporiadku.
O 16:00 našu zónu slávnostne otvoríme vľúdnym ďakovným slovom, po ktorom nám zahrá kežmarské Duo Jass - Eva Halčinová (spev), Peter Pavličko (klávesy). Tešiť sa môžete na šansón, príjemné jazzové a bluesové melódie. Počas koncertu vám budú k dispozícii organizátori a architekti, ktorí radi odpovedia na vaše zvedavé otázky. 

O 18:00 príde náš vzácny hosť Michal Hvorecký, spisovateľ, ktorý píše od svojich pätnástich rokov a dnes je držiteľom niekoľkých ocenení. 






V roku 2009 získal berlínsku Medzinárodnú novinársku cenu, o rok neskôr Cenu Nadácie Tatra Banky za umenie – Mladý tvorca. Jeho najnovšou knihou je román Naum, z ktorého bude v Kežmarku čítať. Ďalšími románmi sú Posledný hit, Plyš, Eskorta a Dunaj v Amerike. Jeho knihy poznajú aj čitatelia v zahraničí. Sú preložené do nemeckého, talianskeho, poľského, bulharského a českého jazyka. Je aj autorom niekoľkých poviedok Silný pocit čistoty, Lovci & zberači či Pastiersky list. Slovenský inštitút, jedna komédia je zase názov jeho divadelnej hry.

A večer po zotmení spoznáte život na rovníku a problémy migrantiek.
Prvé premietanie v rámci Piknikku sa uskutoční už v utorok o 20.00, bude mať prívlastok „cestovateľské“ a bude venované dvom autorským dokumentom Boby Baluchovej, ktorá samu seba charakterizuje ako nekončiacu študentku a pedagogičku, novinárku aj filmárku, momentálne pracujúcu ako terénnu rozvojovú pracovníčku v Keni v rámci projektu Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity s názvom Sociálno-zdravotnícka starostlivosť o podvýživené deti do 5. roku života a ich matky v regióne Kwale. Boba niekoľko rokov žila aj v Kežmarku, kde navštevovala miestne gymnázium, rovnako ako jedna z jej dvoch ďalších sestier Kristína, ktorú u nás privítame v rámci Literárneho pikniku v sobotu večer. A o čom budú Bobine dva dokumenty, ktoré od ôsmej hodiny večer uvidíte?

Život na rovníku (2011, 18 min)

Film sa snaží ukázať prostredníctvom príbehov tínedžerov z dvoch stredných škôl v meste Nanyuki, že Keňa nie je len o chorobách AIDS alebo malárii. Kenské deti a mládež sú rovnako šikovné a talentované ako rovesníci v Európe. Nie je žiadnym prekvapením, že kenskí mladí ľudia (ako aj hlavná dvojica protagonistov filmu Ramson a Mary Ann) majú v pláne ísť na univerzitu, pracovať v oblasti poľnohospodárstva a pomôcť svojej komunite na rovníku. Cez optiku dvojice stredoškolákov Ramsona a Mary Ann sledujeme, ako vyzerá neskreslený život v rovníkovej Afrike – ako vníma kenská mládež svoju súčasnosť i budúcnosť. Nazrieme do internátnej školy, masajskej komunity či ukričaného kostola.

NEviditeľné migrantKY (2012, 26 min)

Trochu kontroverzná dokumentárna snímka prezentuje portréty mladých ľudí – dvoch neviditeľných migrantiek, žien Jean Anne a Freddy (a ich kamaráta Frisa). Kde je ich miesto (podľa mienky spoločnosti) – si tieto vzdelané, scestované a rozhľadené občianky Európskej únie uvedomujú veľmi dobre. Hoci sú hranice tohto moderného európskeho spoločenstva pomyselne zmazané a človek sa može za prácou či poznaním slobodne presúvať z krajiny do krajiny – nie všetko je v praxi také ideálne. Dôležité totiž nie je komunikovať, ale ovládať jazyk…
Vďaka účasti mladých Európanov a Európaniek na tréningových aktivitách organizácie EPTO môže divácka obec lepšie pochopiť zmýšľanie, sťažovanie sa, pochybovanie, ale tiež proces adaptácie a zvyšovanie povedomia o týchto reálne existujúcich problémoch okolo nich. Ako by ste reagovali vy v ich koži?



Na záver sa chceme poďakovať všetkým, ktorí tento projekt umožnili alebo pomohli zrealizovať. Ďakujeme Nadácii Intenda za poskytnutie grantu pre neziskových idealistov, ďakujeme Mestu Kežmarok za poskytnutie verejného priestoru, ďakujeme Mestskému kultúrnemu stredisku a kinu Iskra za poskytnutie zázemia v kine, ďakujeme Supermarketu TESCO v Spišskej Belej za poskytnutie pivných prepraviek, za pomoc pri hľadaní dodávateľov prepraviek ďakujeme pánovi Majerčákovi zo spoločnosti Megas a ďakujeme veľkoskladu Lunys za poskytnutie zeleninových prepraviek. V neposlednom rade ďakujeme firme Rytmus za technické zabezpečenie zóny. Ako vidno, ak ide o dobrú akciu, nájdu sa nadšenci, ktorí chcú priložiť ruku k dielu. A o vzájomnej spolupráci a pomoci by mala byť každá občianska iniciatíva.